تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
حمل خرده بار به عراق
چت روم
ایمن بار
Bitmain antminer ks3
چاپ ساک دستی پلاستیکی
برتر سرویس
لوله بازکنی در کرج
خبرآرتریت یک بیماری مشترک مفصلی است که تقریباً همه افراد با افزایش سن به آن مبتلا می شوند. تغییرات مخرب این بیماری به تدریج در طی سالیان متمادی رخ می دهد. با شروع آرتروز، غضروفی که از استخوان ها محافظت می کند از بین می رود و در نهایت سطح غضروف مفصل شکسته می شود و باعث سایش و ساییدگی استخوان ها به یکدیگر می شود. در نتیجه غشای سینوویال را تحریک می کند و شروع به متورم شدن و سفت شدن می کند. از آنجا، بدن نمی تواند غضروف مفصل آسیب دیده را ترمیم کند. علائم زیادی ظاهر می شود که همگی از علائم این بیماری هستند که در این مقاله با توجه به مطالعات انجام شده در این زمینه به آرتریت مفصل ران و ران می پردازیم.

آیا ساییدگی لگن
واضح است؟

مفصل ران دومین مفصلی است که بیشترین آسیب را تجربه می کند. مفاصل هر فردی می تواند در طول زندگی خود یک چرخه طبیعی سایش و تعمیر را طی کند. مفصل بخشی از بدن است که در آن دو یا چند استخوان به هم می رسند. مفصل ران شما از یک توپ در بالای ران شما تشکیل شده است که در یک حفره در لگن شما قرار می گیرد. هر دو انتهای استخوان در یک مفصل توسط یک سطح لغزنده صاف به نام غضروف پوشیده شده است.

این یک عضله نرم اما قوی است که به استخوان ها اجازه می دهد بدون مالش به یکدیگر در کنار هم قرار گیرند. آرتریت باعث نازک شدن غضروف مفصل ران و زبری سطوح مفصلی می شود. این می تواند باعث تورم، درد و سفتی شود، اما همه این علائم را ندارند. علت دقیق آرتریت نامشخص است، زیرا دلایل زیادی می تواند وجود داشته باشد که چرا فرد به این بیماری مبتلا می شود. اینها شامل ژن های به ارث رسیده از والدین است.

آرتریت معمولا در افراد بالای 45 سال شروع می شود و در زنان شایع تر از مردان است. تحقیقات نشان می دهد که صدمات و مشاغلی که شامل بلند کردن اجسام سنگین یا دوره های طولانی ایستادن است با افزایش خطر ابتلا به آرتروز مفصل ران همراه است. اضافه وزن نیز می تواند یک عامل باشد زیرا فشار بیشتری به مفاصل وارد می کند.

علائم آرتریت لگن و ران

قبل از هر چیز بهتر است بدانید که درد را با هیچ عارضه ای یکی نکنید، درد یک پدیده رایج در بین بسیاری از بیماری ها است و درد لگن همیشه نشان دهنده آرتروز مفصل ران و لگن نیست. این ممکن است به دلیل نوع دیگری از آرتریت، مانند آرتریت پسوریاتیک، یا به دلیل فشردگی عصب، تنش عضلانی اطراف باسن و ران ها یا استفاده بیش از حد باشد. اگر درد لگن شما به دلیل التهاب ناشی از آرتریت باشد، ممکن است علائم دیگری را نیز تجربه کنید.

برخی از علائم درد لگن ناشی از آرتروز عبارتند از:

دردهای مبهم در اطراف لگن، باسن و ران

گرمی یا گرمی در لمس اطراف باسن، باسن، ران و لگن

درد یا سفتی صبحگاهی ممکن است با حرکت یا فعالیت تسکین یابد

مشکل در ایستادن یا راه رفتن به دلیل درد مفصل ران

همپینگ اغلب با پیشرفت آرتریت منجر به آسیب بیشتر مفاصل می شود.

از آنجا که این بیماری می تواند کل بدن را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است علائم عمومی دیگری مانند:

خستگی

از دست دادن اشتها

کم خونی

درجه حرارت بالا

تعریق

لازم به ذکر است که آرتروز می تواند هر دو لگن را درگیر کند، زیرا این بیماری اغلب علائمی را در یک ناحیه در هر دو طرف بدن ایجاد می کند.

در صورت داشتن این علائم بهتر است در اسرع وقت به پزشک ارتوپد مراجعه کنید یا با مشاوره آنلاین با بهترین پزشک ارتوپد تماس بگیرید.

علل ایجاد مفصل ران و ران

آرتریت یک بیماری خود ایمنی است. درد لگن ناشی از این بیماری ناشی از التهاب سینوویوم، بافتی است که مفصل را می پوشاند. سینوویوم مایعی تولید می کند که به حرکت مفصل کمک می کند. سلول های سینوویال نیز در فضای مفصلی تکثیر می شوند. این به عنوان تکثیر سینوویال شناخته می شود. اما با آرتریت، این بافت متورم و دردناک می شود. استخوان و غضروف مفاصل در نهایت می توانند آسیب و التهاب را تجربه کنند.

این روند التهابی آرتریت نامیده می شود که علائم اصلی درد لگن را ایجاد می کند. در موارد جزئی، ساییدگی و پارگی مفصل به درد لگن کمک می کند. در حالی که این بیماری بهبود می یابد، آسیب دژنراتیو مفصل همچنان می تواند باعث درد لگن شود. به گفته یک منبع موثق از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، احتمال ابتلا به استئوآرتریت لگن و لگن در میان افرادی که با ژن‌های خاصی به‌ویژه ژنوتیپ‌های کلاس II HLA (آنتی ژن لکوسیت انسانی) متولد می‌شوند، بیشتر است.

عواملی که خطر ابتلا به آرتریت را افزایش می دهند عبارتند از:

قرمز

چاقی

ماده در بدو تولد

سن بالای 60 سال

تشخیص آرتریت لگن و لگن

اگر به آرتریت لگن مشکوک هستید، معاینه پزشکی می تواند به تایید یا تشخیص این بیماری کمک کند. پزشک شما را معاینه می کند و در مورد علائم، سابقه پزشکی و سابقه خانوادگی از شما سوالاتی می پرسد. معاینه فیزیکی می تواند به پزشک کمک کند تا سطح درد و دامنه حرکتی شما را ارزیابی کند. همچنین دانستن سابقه خانوادگی مفید است زیرا ژنتیک می تواند به شما کمک کند. اگر یکی از اعضای خانواده به این بیماری مبتلا باشد، خطر ابتلا به آرتریت افزایش می یابد.

تشخیص آرتریت ممکن است دشوار باشد زیرا می تواند بیماری های دیگری مانند لوپوس و فیبرومیالژیا را در مراحل اولیه تقلید کند. هیچ آزمایش واحدی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. با این حال، آزمایش خون می تواند اتوآنتی بادی ها و نشانگرهای التهاب را بررسی کند. همچنین از مطالعات تصویربرداری برای تشخیص التهاب و آسیب مفاصل استفاده می شود. دکتر مهرداد منصوری ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس، ام آر آی یا سونوگرافی مفاصل آسیب دیده را تجویز کند.

درمان مفصل ران و مفصل ران

ممکن است هشدار دهنده یا خطرناک به نظر برسد، اما متاسفانه با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه علم پزشکی، محققان نتوانسته اند درمان قطعی برای این نوع بیماری ها پیدا کنند، اما خوشبختانه گزینه های زیادی برای کاهش تاثیر وجود دارد. از این بیماری تغییر در تو

همچنین می تواند به طور قابل توجهی درد را کاهش دهد و تحرک را بهبود بخشد. برای بهترین نتایج، ممکن است لازم باشد از ترکیبی از درمان‌های مختلف استفاده کنید، از جمله:

درمان غیر جراحی

ورزش برای آرتریت در لگن و ران

شاید باور کردنی نباشد، اما بهتر است بدانید که مهم ترین درمان غیرجراحی برای علائم آرتروز مفصل ران و ران، ورزش ساده است. اما از حرکاتی که باعث شوک های شدید می شود باید اجتناب کرد. ورزش مفاصل را مانند روغن روی لولاهای در روان می کند. به یاد داشته باشید که مفصل شکسته نیست و نمی توانید خودتان آن را بشکنید یا آرتروز را بدتر کنید. بنابراین ورزش یا حمل اجسام سنگین مانعی ندارد. هر گونه تقویت ماهیچه ای برای شما خوب است اگر بتوانید آن را انجام دهید.

ورزش های ملایم معمولی شامل پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن، ایروبیک در آب، شنا، کوه نوردی و اسکیت روی یخ است. به باشگاه بروید و عضلات خود را تقویت کنید. تقویت عضلات گلوتئال و ران می تواند درد کلیه را کاهش دهد زیرا عضلات قوی بار کلیه را کاهش می دهد. به عنوان مثال، کشش پاها و بازوها با یک کش لاستیکی دامنه حرکت را فعال می کند و سفتی مفاصل را محدود می کند. همچنین باید بدانیم که استراحت کافی یک تعادل مهم برای ورزش است.

بار روی مفصل ران را سبک کنید.

اضافه وزن یک عامل خطر اصلی برای آرتروز است. از دست دادن تنها چند پوند می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهد. اگر آرتریت شروع شده باشد، طبق دانش فعلی، ورزش آن را درمان یا متوقف نمی کند، اما می تواند علائم را درمان و تسکین دهد، به عنوان مثال: با بهبود وضعیت عضلانی و کنترل وزن.

ارگونومی خوب برای درمان آرتروز توصیه می شود، به عنوان مثال، ارتفاع محل کار و وضعیت نشستن بسیاری از ما را برای ساعت ها هر روز تحت تاثیر قرار می دهد. وسایل کمکی مختلف راه رفتن وجود دارد و فیزیوتراپیست ها به شما کمک می کنند تا ابزار مناسبی را برای حمایت از راه رفتن خود انتخاب کنید. می توانید تسکین درد مناسب را از پزشک خود دریافت کنید.

آرتروز مفصل ران شایع ترین دلیل جراحی تعویض مفصل ران است. اگر راه رفتن دیگر امکان پذیر نباشد یا توانایی های عملکردی به طور قابل توجهی مختل شود و درمان های فوق کمکی نکنند، جراحی تعویض مفصل به یک گزینه تبدیل می شود. پزشک این احتمال را ارزیابی می کند.

 برچسب ها : ,
 
Blogtez