تبلیغات متنی
آزمون علوم پایه دامپزشکی
ماسک سه لایه
خرید از چین
انجام پروژه متلب
حمل خرده بار به عراق
چت روم
ایمن بار
Bitmain antminer ks3
چاپ ساک دستی پلاستیکی
برتر سرویس
لوله بازکنی در کرج
خبرسقف عرشه فولادی در اصل همان سقف مرکب است، تنها تفاوت این است که در این نوع سقف به جای قالب موقت بتنی از ورق های گالوانیزه ذوزنقه ای استفاده می شود. در واقع این قالب به صورت قالب تعبیه شده در سقف باقی می ماند. عرشه فولادی به دلیل مزایای فراوانی که دارد بهترین انتخاب برای سقف سنتی امروزی است. استفاده از عرشه فولادی در صنعت ساختمان به دلیل مزایای فراوانی که دارد بسیار زیاد است. در مقاله زیر از دالفا: به بررسی مزایای ورق های عرشه فولادی و کاربرد آنها در ساخت و ساز ساختمان می پردازیم.

سقف فلزی چیست؟

سقف عرشه فولادی در واقع نوعی سقف پیش ساخته است که شامل چهار جزء ورق فولادی، ناودانی، میلگرد و بتن می باشد. یکی از اهداف اجرای ورق عرشه فولادی به عنوان سقف سازه ای، حمل بار سیستم های سقفی مانند لوله و کابل است. همانطور که می دانید عرشه فولادی کامپوزیت و غیر کامپوزیت دو نوع کاربرد سقف هستند. سقف غیر کامپوزیت یک عرشه فولادی با موج‌های پایه عرشه و بدون شیارهای دیگر در سطح ورق است.

سقف های کامپوزیت دارای شیارهایی به نام آج هستند. این سقف همراه با لایه بتنی باعث افزایش ظرفیت باربری و مقاومت سقف می شود. ورق های فولادی به گونه ای ساخته شده اند که نسبت مقاومت به وزن آنها مناسب باشد. به عبارت دیگر وزن کمتر و مقاومت بیشتری دارند. اما این تنها مزیت سقف عرشه فولادی نیست. برای اطلاعات بیشتر مقاله آموزش مشارکتی ساخت و ساز را مطالعه کنید; انواع مخلوط های ساختمانی را مطالعه کنید.

پوشش ورق عرشه فولادی Izinzuzo ze-steel

مزیت اصلی سقف های فولادی قابلیت کنترل بار در حین ساخت است. در کاربرد انواع دیگر سقف ها، قبل از بتن سازی و یا در پایان اجرای سقف، باید شمع یا چیزی برای نگه داشتن سقف ساخته شود. برای اجرای روکش آهن نیازی به جمع آوری مواد نیست و با نصب عرشه روی تیرها این کار ادامه می یابد.

یکی دیگر از مزایای مهم سقف عرشه فلزی مقاومت در برابر آتش است. بنابراین باید توجه داشت که میزان مقاومت به نوع عرشه و مشخصات آن بستگی دارد. اما قطعا ورق گالوانیزه با بتن مقاومت بیشتری نسبت به بتن و تیر فولادی دارد. موارد زیر سایر مزایای سقف عرشه فلزی است.

ایمنی عملیاتی بالایی در محیط های کارگاهی دارند و درصد صدمات انسانی را کاهش می دهند.

با استفاده از پوششی از صفحات عرشه فولادی، می توان برای همه طبقات در یک زمان بتن ریخت.

به فضای کمتری برای ذخیره سازی و ذخیره سازی نیاز دارد.

آنها دسترسی آسان به تجهیزات را فراهم می کنند.

لرزش ساختمان را کاهش می دهند.

اگر هستند برای انتقال کاهش می دهند.

بسیاری از مواد و فرآیندها مانند قالب گیری برخی از تیرها و شمع های نگهدارنده را حذف می کنند.

مطابق مبحث دهم مقررات ملی ساختمان هستند.

نحوه نصب سقف فولادی

همانطور که در بالا ذکر شد، برای نصب سقف عرشه فولادی نیازی به شمع بندی نیست. بنابراین در واقع مرحله اول پیاده سازی با مشخص کردن لایه ها شروع می شود. این علامت گذاری برای قرار دادن ورق ها در کنار یکدیگر انجام می شود. پس از آن ورق ها توسط جرثقیل یا نیروی انسانی به محل مورد نظر سازه منتقل شده و بر روی تیرها یا اسکلت ساختمان قرار می گیرند. وقتی ملحفه ها کاملا طبق نقشه چیده شدند، با میخ محکم می شوند. بعد از آن نوبت به کلمیک می رسد.

گلمیک در واقع نوعی کاتر به قطر دو سانتی متر و به شکل میخ درشت است که ورق فلز و چوب دوم را با دستگاه جوش قوس الکتریکی به هم متصل کرده و آن را تقویت می کند. در واقع باید توجه داشت که برای جلوگیری از آسیب دیدن ورق در حین جوشکاری از حلقه سرامیکی در محل جوش استفاده می شود. گام بعدی در نصب سقف فلزی، نصب آرماتورها یا عقب است. این شبکه ها به گونه ای طراحی شده اند که از کشیده شدن و در نهایت ترک خوردن بتن جلوگیری کنند. میلگردهای مورد استفاده در این مواقع معمولا از نوع مقاوم در برابر حرارت هستند.

با خشک شدن بتن دما تغییر می کند و این میلگردها از جمع شدن بتن در هنگام گیرش جلوگیری می کنند. زیرا در این حالت ورق فولادی زیرین در برابر این فشار و ترک های بتن مقاومت نشان می دهد. پس از اتمام آرماتوربندی و کنترل نهایی نوبت به مرحله نهایی یعنی بتن ریزی می رسد. مراحل و سختی فرآوری سقف عرشه فولادی نسبت به سایر انواع سقف ها بسیار کمتر است. علاوه بر مقاومت بالا، سرعت اجرا یکی از دلایل اصلی محبوبیت این نوع سقف ها محسوب می شود.

نکات مهم در اجرای سقف عرشه فولادی

در اجرای سقف عرشه فولادی باید نکاتی رعایت شود که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

هنگام پوشاندن ورق عرشه فولادی روی تیر، مهم است که مطمئن شوید که کار دقیقاً مطابق نقشه و علامت گذاری انجام می شود. همچنین مهم است که بین ورق ها فاصله وجود نداشته باشد.

برای اتصال صحیح و میخکوبی ورق ها باید به طور منظم و مناسب مراقبت شود.

هنگام انتخاب یک پیمانکار سقف فولادی برای پروژه خود، مطمئن شوید که استانداردهای SDI را در کارنامه خود رعایت می کند.

ورق های فولادی از برندهای مختلفی تولید می شوند و هر شرکتی از ورق های متفاوتی استفاده می کند. بنابراین، باید مطمئن شوید که حالت های عملکرد و انواع محصول برای ابزار شما مناسب است.

قبل از ریختن بتن، پوشش ورق فولادی باید کاملا تمیز شود. در صورت وجود گرد و غبار یا مواد دیگر، بتن به خوبی به ورق فلزی نمی چسبد و این باعث ایجاد تفاوت در عملکرد نهایی سقف می شود.

از هر نوع ورق فولادی که در اثر تغییرات دما یا هر آسیب فیزیکی دیگری تغییر شکل داده است باید اجتناب شود.

بزرگترین طیف سقف های عرشه فولادی

دهانه سقف عرشه فولادی با ضخامت آن متفاوت است و با آن متناسب است. به عبارت دیگر، هر چه ضخامت ورق فولادی بیشتر باشد، بازشو باید بزرگتر باشد. حداقل ضخامت عرشه فولادی 0.7 یا 0.8 میلی متر است. برای این اندازه، دهانه سقف باید 2.5 متر یا 250 سانتی متر باشد. برای ضخامت بیشتر، به ازای هر 0.1 میلی متر 10 سانتی متر به اندازه دهانه اضافه می شود. برای مثال سقف عرشه فولادی با ضخامت 1 میلی متر باید دارای دهانه 270 یا 280 سانتی متری باشد.

محل قرارگیری تیرها بر روی سقف فولادی

انتقال نیروهای سازه ای به تیرهای اولیه وظیفه تیرهای ثانویه است. بنابراین، فاصله بین آنها باید به دقت محاسبه شود. در این مورد مهندسان فاکتورهایی مانند نیم رخ تیر، نوع تیر (لانه زنبوری، صاف، میخی)، اندازه ورق فلزی و ارتفاع پله آن و ... را در نظر می گیرند.سقف فلزی بین 1.7 تا 3 است. . 5 متر. لازم به ذکر است که به دلیل عدم همپوشانی روکش فلزی بیشتر می لرزد. بنابراین فاصله تیرها نباید از 2.5 متر بیشتر شود.

معایب سقف های عرشه آهنی

همانطور که در بالا ذکر شد، سقف فلزی مزایای بسیاری دارد. اما مطمئناً نقاط ضعفی دارد که نمی توان آنها را نادیده گرفت. در زیر به معایب کفپوش فلزی اشاره شده است.

استفاده از این محصول در اسکلت های بتنی دشوارتر از سایر موارد است و به همین دلیل باید اقدامات ویژه ای انجام شود.

اگرچه میزان کاربرد این سقف زیاد است; اما مشکل اصلی استفاده از این محصول، استفاده و اجرای طرح های لازم آن است. چون زدن این سقف سخت است و باید شرایط زیادی را سنجید و رعایت کرد.

معمولاً این نوع سقف بیشتر از سایرین لرزش دارد. اما برای رفع ارتعاشات آن می توان با رعایت استانداردها و ضوابط مندرج در مبحث دهم مقررات ملی ساختمان از آن استفاده کرد و میزان ارتعاشات شدید را کاهش داد.

 برچسب ها : ,
 
Blogtez